28 Ocak 2012 Cumartesi

MİNİBÜSTEKİ ÇAMAŞIRLIK

Minibüsteyim geçen gün. Maltepeden eve gitmek için binmiştim. Bindiğim an suratıma çarpan şarap kokusuyla irkildim ve paramı verip yerime oturdum. Kokunun kaynağını bulmam geç olmadı. Minibüs şoförünün arkadaşı olup minibüste moderatörlük görevini üstlendiği için en ön koltuğa yan oturup hikayeler anlatan arada bir yolculara 'geç ablacım yer var' diye seslenen tipik bir muavindi. Diğer muavinlere göre bu abimizin farkı kel ve şişman olmasıydı. Aslında en önemli farkı içmiş olmasıydı. Keyfi yerindeydi. Ucuza telefon almıştı. Onu övüp duruyordu. Bu sırada şoför bey ise yoluna bakıyor ve abimizi siklemiyordu. Abimiz anlatıyordu. Şoför dinlemiyordu. O mutluydu. Şoför mutluydu. Bizler mutluyduk. Ben hele çok eğleniyordum. (normalde minibüste müzik dinleyerek klip moduna girerim, bu sefer canım istememişti abimizin sohbeti süperdi.) Mutluluğumun şaşkınlığa dönüşmesi çok sürmedi. Kafamı kapıya doğru çevirdim ve gördüğüm şeyi önce algılamaya çalıştım. Sonra algıladım. Bir minibüste yer alması gereken son şeylerden biri vardı orda. Çamaşırlık!!!

'Bu ne la?' şeklinde sesli bir tepki verdim ama Allah'tan abimiz işitmemişti benim bu patavatsızlığımı. Yoksa başıma gelecekleri düşünemiyordum. Bi an için o çamaşırlığın kimin olduğunu, niye bu minibüste durduğunu, bunun bir aksesuar olup olmadığını düşündüm. Sonra içimden geçirdim ve mantık yürüttüm. Zor olmadı gerçi. Bu minibüste beni ilk şaşkına çeviren şey abimiz, son şaşkına çeviren şey ise çamaşırlıktı. Büyük ihtimal onundu bu. Nitekim tahminimde yanılmamıştım. Abimiz sağa sola çarpa çarpa minibüsü terk ederken çamaşırlığı kavradığı gibi inmişti aşağııya.

Olay neticelendi aslında ama kafamda yeni soru işaretleri oluşmuştu. Bu çamaşırlıkla ne yapacaktı? Nereye götürüyodu? Nereden almıştı?

Ben bunu niye anlattım? İnsanın aklına bazen bir şeyler takılır. Çok önemsizdir dışa vuramaz belki. Ama için için yer bitirir onu. Bu da böyle bir hikayeydi. Hiçbir zaman aslını öğrenemeyeceğim belki de hiçbir zaman bir daha göremeyeceğim bir hikaye.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EVRİM TEORİSİNE KANIT

Hala evrim teorisine inanmayanları görüyorum. Olayı sadece 'maymundan gelmişmişiz kasdhjahdjaf' kafasıyla incelerseniz zaten baştan ...